Prevence infekce v operační ráně

Prevence infekce v operační ráně

Historie ošetřování ran spadá do období, do kterého sice nedohlédneme, ale díky záznamům z minulosti se můžeme do problematiky tehdejší péče o rány ponořit. Ve starověku se k hojení používal med, pryskyřice, krev z různých druhů ptáků, much, ovocné šťávy a rozdrcená semínka. Po mnoho staletí se péči o rány věnovali šamani, kteří věděli, jak uzavřít ránu, ranhojiči a léčitelé, kteří s oblibou využívali i produktů babek kořenářek. Hippokrates v r. 460–370 př. n. l. sice přikládal velký význam péči o ránu, primárnímu i sekundárnímu hojení ran, ale chemikálie jako dezinfekci neznal. Používal primitivní antiseptikum – víno.

Zobrazit podrobnosti

Snaha o ošetřování ran, zejména těch infekčních, byla leckdy marná. Dezinfekce se prováděla např. oplachem vodou, vypálením žhavými železnými pruty, přikládáním pijavic, přikládáním obkladů s balzámy, medem nebo cukrem. Na krytí ran se používalo sukno a později pruhy plátýnka. S objevem celulózy a bavlny jako vhodného krytí pro nasátí sekretu vývoj v ošetřování ran velice posunul a kolem 60. roku minulého století začal vývoj a možnosti v péči o ránu prudce stoupat. Výrobcům se ve spolupráci se zdravotníky podařilo obnovit myšlenku používání produktů pro vlhké hojení ran. Od té doby nastal neskutečný zlom v medicíně.

I naše oddělení se zabývalo hledáním moderních obvazových materiálů, které by představovaly rozšíření léčebných možností při hojení chronických a akutních ran. Hledali jsme materiál, který důsledným používáním zkrátí dobu hojení, zredukuje počet převazů. Materiál, který nebude navyšovat náklady na personál spojené s častými převazy a umožní bezbolestnou výměnu. Informace jsme získali z různých odborných časopisů, na seminářích věnovaných problematice ošetřování ran, na základě doporučení kolegyň. Od společnosti ConvaTec jsme dostali nabídku na vyzkoušení nového sterilního krytí na chirurgické rány. Na podzim roku 2011 jsme použili první vzorek Aquacel®Surgical – Hydrofiber, který se osvědčil a předčil naše očekávání. Hydrokoloid šetrný ke kůži přispívá k pružnosti krytí během pohybu např. na lůžku či chůzi. Nasává tekutinu obsahující škodlivé bakterie i krev a při aplikaci přilne ke kůži. Povrch má voděodolný polyuretanový film, který chrání před průnikem virů a bakterií. Velikou výhodou pro pacienta je pocit komfortu. S tímto krytím se může denně sprchovat, aniž by musel po koupeli ránu převazovat. Krytí operačních ran Aquacel®Ag Surgical obsahuje stříbro, což je nejstarší a nejpoužívanější antiseptikum, které chrání operační ránu před infekcí. Neopomenutelným benefitem je také jeho dlouhodobé působení. V zájmu zachování fyziologického hojení operační rány převazujeme většinou až pátý pooperační den. Výrobcům se podařilo i zvolením barvy krytí tělového odstínu určit směr, který odpovídá moderním trendům v ošetřování.

Krytí Aquacel®Ag Surgical aplikujeme pacientům, u kterých se operační rána nehojí per primam nebo na chronické rány – např. bércový vřed. Díky výborným vlastnostem tohoto produktu s obsahem iontového stříbra můžeme rozvoji infekce zabránit, léčbu uspíšit a zkrátit tak dobu hospitalizace.

převzato z časopisu Radim